Czy jest sens odczulać na trawy, skoro dziecko ma liczne alergie?

Mam pytanie, czy jest sens odczulać 10-letniego syna na trawy skoro jest uczulony dodatkowo na bylicę, trawy, zboża, roztocza ,pleśni (alternaria). Pani doktor do której chodzimy przepisała mam szczepionkę (trawy, zboża, bylica). Po czterotygodniowej kuracji stwierdziła, że przestaniemy szczepić tą szczepionką moje dziecko, ponieważ u Filipa po szczepieniach wychodziły obrzęki, swędzenie i ból w miejscu podania zastrzyka. Dodam, że objawy alergiczne u mojego dziecka to kichanie, zatkany nos, katar i czasami schodzi skóra z opuszek palców. Nie wiem co mam robić, czy go odczulać szczepionką na same trawy, czy to pomoże? Czy na razie zaprzestać odczulania, a może tabletki? Już sama nie wiem co robić. Proszę o fachową pomoc w tej kwestii. Z góry serdecznie dziękuję.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Niestety w ramach porady internetowej nie jesteśmy w stanie precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, czy powinna Pani szczepić dziecko. Taka odpowiedź zależy bowiem od wielu czynników, które można ocenić jedynie podczas wizyty lekarskiej. Powinna zatem porozmawiać Pani o tym ze specjalistą alergologiem, który na pewno kompetentnie odpowie na wszystkie Pani pytania. Proszę jednak pamiętać, że nawet w przypadku licznych alergii warto odczulać dzieci ze względu na fakt, iż powoduje to zmniejszenie objawów alergicznych - wprawdzie tylko w stosunku do jednego alergenu, ale mimo wszystko czasem poprawia to komfort życia dziecka.