Czy jest sens robić test w kierunku boreliozy po przebytym nowotworze układu chłonnego?

Witam! Po ukąszeniu kleszcza zalecono mi test IgM w kierunku boreliozy. Czy jest sens go robić po przebytym nowotworze układu chłonnego (nawet z boreliozą wynik może być w normie i to aż w 2-ch przypadkach: gdy borelioza podwyższy wynik, ale nowotwór zaniży lub w ogóle nie będzie boreliozy i już też chłoniaka, albo nawet może być poniżej normy, także w 2-ch przypadkach: gdy borelioza podwyższy wynik, ale silny nowotwór zaniży 2-krotnie lub nie będzie boreliozy, tylko zostanie"normalny" chłoniak)...? Pozdrawiam! Toni

Lek. Paweł Szadkowski

Testy serologiczne w kierunku boreliozy wykrywają swoiste przeciwciała, więc jeśli nie jest pan w stanie immunosupresji i pana układ immunologiczny je wytworzył, będzie to diagnostyczne. Rozpoznanie choroby opiera się jednak również na analizie pana obrazu klinicznego.