Czy jest skuteczny sposób na zakola?

Witam! Od ok. 20 roku życia zaczęły mi się robić zakola i proces ten z roku na rok postępuje. Mam 23 lata, nikt z rodziny obojga rodziców nie miał problemów z łysieniem. Co ciekawsze mój starszy brat ma bujną czuprynę, chociaż dużo pali papierosów oraz ma ubogą dietę. Chciałbym się dowiedzieć, czy są rodzaje pokarmów, których powinienem unikać oraz czy opłaca się wydawać pieniądze na preparaty z apteki, czy lepsze są "domowe" sposoby? Ponadto chciałbym wiedzieć, czy istnieje możliwość cofnięcia tego procesu, tzn. czy jest możliwe, aby włosy z powrotem zaczęły rosnąć w miejscu, gdzie ich już nie ma? A może dać sobie z tym spokój i zacząć golić się na łyso?

23 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Przyczyn łysienia może być wiele, prawdopodobnie przyczyną Pana łysienia jest łysienie androgenowe, jednak bez możliwości badania lekarskiego, obejrzenia zmian i dokładnego zebrania wywiadu nie można tego stwierdzić. W tym celu wskazana jest wizyta u dermatologa - nie jest konieczne skierowanie od lekarza rodzinnego.

Wskazane jest również wykonanie badań laboratoryjnych w celu wykluczenia innych częstych przyczyn nadmiernej utraty włosów- warto wykluczyć anemię oraz choroby tarczycy. W tym celu wskazane jest oznaczenie przynajmniej morfologii i TSH.

Jeżeli potwierdzone zostanie łysienie androgenowe to jego leczenie jest długotrwałe, często niestety efekty są niezadowalające. W leczeniu skuteczny wydaje się finasteryd, oraz przeszczep włosów. Według niektórych doniesień dobre efekty przynosi również stosowanie monoksidylu w formie preaparatu stosowanego na skórę głowy. Najlepiej aby leczenie zostało dobrane przez specjalistę.
Polecam jeszcze artykuły poświęcone tej tematyce:
http://portal.abczdrowie.pl/testosteron-a-lysienie
http://portal.abczdrowie.pl/lysienie-androgenowe
http://portal.abczdrowie.pl/metody-leczenia-lysienia-androgenowego.

Pozdrawiam