Czy jest spore prawdopodobieństwo ciąży?

Witam, od 2 miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne. 6 tygodni temu kochałam się z chłopakiem do końca. Potem, mimo brania tabletek, bałam się, że mogę być w ciąży. Dostałam krwawienia z odstawienia. Teraz kończę 2 opakowanie, ale dalej się boję, że coś może być nie tak słyszałam o przypadkach zajścia podczas brania. Jak na razie biorę je regularnie i nie zapomniałam żadnej, lecz bolą mnie piersi, mam problem z pęcherzem, dużo jem, mam wrażenie, że przytyłam, mam zmiany nastrojów. Niedawno robiłam sobie test, wyszedł negatywny. Czy mam się czego obawiać? Czy test mimo tabletek nie został sfałszowany? Bardzo się boję i proszę o pomoc, z góry dziękuję i pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli zażywała Pani pigułki zgodnie z zaleceniami, nie występowały wymioty oraz nie zażywała Pani leków mogących obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej, to ryzyko ciąży jest mniejsze niż 1%. Ryzyko ciąży podczas zażywania antykoncepcji hormonalnej wzrasta, gdy kobieta przyjmuje tabletki nieregularnie, zdarza jej się zapomnieć o zażyciu pigułki, wymiotowała w krótkim czasie po połknięciu tabletki, zażywała jednocześnie np. antybiotyki. W takiej sytuacji ryzyko ciąży staje się realne. Chyba najczęstszą przyczyna wpadki podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej jest pominięcie pigułki.

Doustna antykoncepcja hormonalna nie ma wpływu na wynik testu ciążowego. Wahania nastroju, tkliwość piersi oraz przyrost masy ciała są prawdopodobnie wynikiem stosowania pigułek (to dość częste działania niepożądane - proszę poczytać ulotkę swoich tabletek), a kłopoty z pęcherzem mogą oznaczać stan zapalny dróg moczowych - warto udać się z tą dolegliwością do lekarza rodzinnego. Gdyby przepisał antybiotyk, proszę pamiętać, że niektóre antybiotyki mogą osłabiać skuteczność pigułek (trzeba się dodatkowo zabezpieczać).

Proszę zapoznać się dokładnie z ulotką dołączoną do opakowania swoich pigułek.

Pozdrawiam!