Kobieta , 33 lata

Jestem 33-letnią kobietą. Otóż 8 lat temu miałam 2 ciążę zakończoną cesarskim cięciem przez wysokie ciśnienie 180/100 i jest to ciśnienie indukowane ciążą. Na co dzień ciśnienie mam w normie, a takie wysokie ciśnienie występuję tylko podczas ciąż. Wiedziałam, że druga ciąża zakończy się cięciem cesarskim i podjęłam decyzję o podwiązaniu jajowodów.
Mam konkretne pytanie: czy jest jakaś szansa, żebym zaszła w ciążę po podwiązaniu jajowodów i ewentualnie, gdybym zaszła w ciążę, to czy 3 ciąża zakończona cesarskim cięciem byłaby dla mnie bezpieczna?
Proszę o odpowiedź, bo to dla mnie bardzo ważne, czy po podwiązaniu jajowodów zajdę w ciążę. Będę oczekiwać na odpowiedź!
Pozdrawiam i do usłyszenia!

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witamy serdecznie!

Zabieg podwiązania jajowodów był u Pani wykonany ze wskazań zdrowotnych. Oznacza to, że każda następna ciąża mogłaby być zagrożeniem dla zdrowia i życia. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Istnieją wprawdzie metody chirurgiczne na odwrócenie skutków zabiegu, lecz ich skuteczność jest dyskusyjna. Są to zabiegi dość kosztowne oraz nierefundowane. Szansę ponownego zajścia w ciążę może dać metoda in vitro.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Antykoncepcja chirurgiczna – Antykoncepcja chirurgiczna to najskuteczniejsza metoda antykoncepcyjna. Na sto przypadków stosowania tej metody jedynie 0,5-0,15 kończy się zapłodnieniem. Antykoncepcja chirurgiczna polega na podwiązaniu jajowodów lub podwiązaniu, ewentualnie podcięciu, nasieniowodów.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Dowiedz się więcej na ten temat


Pomocni lekarze

Wyszukaj lekarza po opiniach