Czy jest szansa, że zarodek jeszcze się pojawi?

Miesiączkę miałam 11 listopada, przewidywana owulacja 27 listopada, lecz prawdopodobnie przesunęła się o parę dni, czyli była ok. 4 grudnia (rozpoznałam po śluzie). Dnia 20 grudnia było pierwsze USG i nie było widać nic po tygodniu, czyli 27 grudnia był widoczny pęcherzyk, ale brak tętna zarodka (lekarz powiedział, że powinno być już coś więcej), następne USG ma odbyć się 3 stycznia.
Czy jest szansa, że zarodek jeszcze się pojawi, czy raczej jest to puste jajo płodowe? Jetem bardzo zdenerwowana i nie wiem, jak wytrzymam do poniedziałku. Objawy ciąży nasilają się, mam mdłości, wzmożona senność, zawroty głowy, częste odwiedzanie toalety.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Nasilenie objawów ciąży może być pozytywnym objawem i świadczyć m.in. o rosnącym poziomie hormonu HCG we krwi. Jeśli prawdą jest, że owulacja miała miejsce 4 grudnia, to obecnie jest Pani w środku piątego tygodnia ciąży, licząc od daty ostatniej miesiączki, a nie prawie w siódmym, jak wynika z faktycznej daty ostatniej miesiączki. W takim wypadku powinien być już widoczny pęcherzyk żółtkowy wewnątrz pęcherzyka ciążowego.
Bicie serca zarodka powinno być możliwe do zaobserwowania dosłownie w ciągu kilku dni. Rozsądne wydaje się powtórzenie badania, po tygodniu od ostatniego. Powinno ono już rozwiać wątpliwości, co do prawidłowego rozwoju zarodka.
Może Pani również wykonać dwa badania poziomu beta HCG z krwi, w odstępie dwóch-trzech dni, aby skontrolować jego dynamikę.
Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowej ciąży!