Czy jest to możliwe, aby sprawdzić czy dwie osoby do siebie pasują?

Witam! Mam nietypowy problem. Nic mi nie dolega, jestem zdrowa. Jednak od pewnego czasu nie do końca wiem w jakim kierunku mam poprowadzić swoje życie. Jestem w związku, który nie jest akceptowany przez moją rodzinę. Jest to bardzo męczące, dlatego zastanawiam się co powinnam teraz zrobić. Piszę tutaj, bo chciałabym wiedzieć czy wizyta u psychologa by mi pomogła? Czy jest to możliwe aby sprawdzić czy dwie osoby do siebie pasują? Czy ktoś mógłby spojrzeć na moją sytuację z boku i ocenić, doradzić? Czy może jednak jest to taka sytuacja, z którą muszę sobie poradzić sama i żaden specjalista mi w tym nie pomoże? Pozdrawiam serdecznie, Justyna.

Dzień Dobry Pani Justyno,

Odpowiadając na Pani pytanie, przy wsparciu psychologa mogłaby Pani zobaczyć swój związek z innej perspektywy.

Przede wszystkim będzie Pani mogła zobaczyć:
1. Dlaczego jest Pani w tym związku, czy czuje się w nim Pani naprawdę spełniona?
2. Czy tworzycie model relacyjny, którego Pani oczekuje dla siebie?
3. Czy jest to związek, w którym Pani się rozwija/może rozwijać?
4. Jakie są Wasze priorytetowe wartości?
5. Czy jest to związek partnerski?
6. Jak Państwo rozwiązujecie trudne rozmowy?
7. Czy umiecie się komunikować/rozmawiać ze sobą?

Poszukiwanie odpowiedzi na wyżej wymienione pytania, może być wyzwaniem, jednak pozwoli Pani przyjrzeć się Pani relacji uczuciowej, trochę z dystansu, i w oparciu o elementy, które są ważne i wzajemnie od siebie zależne.

Relacja partnerska jest wymagającą relacją, w którą trzeba nieustannie wkładać dużo zaangażowania, uwagi na Partnera i wzajemnego dbania o swoje potrzeby.
Nawiązując do braku przyzwolenia ze strony Pani Rodziny, na Pani związek, myślę, ze być może jest coś, czego Pani nie zauważa, i dostrzegają to Rodzice...?
Myślę, ze trzeba by było się temu przyjrzeć...

Podsumowując, psycholog pomoże Pani "zobaczyć" związek, pod powiększającą lupą
i decyzja będzie należała tylko do Pani (niezależnie od opinii Rodziny).

Gdyby miała Pani życzenie takiej rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu na Skype.

Z przesłaniem dla Pani tylko szczęśliwego i spełnionego partnerstwa,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Psycholog patrząc z boku, z dystansu (bez zaangażowania emocjonalnego i nie stając po "żadnej ze stron") rzeczywiście będzie mógł pomóc Pani inaczej spojrzeć na pewne aspekty, siebie i swój sposób myślenia, udzieli wsparcia a w razie potrzeby także psychoedukacji. W procesie diagnostycznym pomoże Pani odkryć głębsze źródła obecnego kryzysu i zaproponuje możliwe metody poradzenia sobie z nim. Ostatecznie jednak życiowe decyzje pozostawi Pani.
W tym sensie takie spotkanie może wiele wnieść w Pani sposób myślenia i pomóc Pani otworzyć się na nowe rozwiązania.