Czy jest zagrożenie alkoholizmem?

Mój partner ma wysokie poczucie własnej wartości, raczej nie pije z powodu problemów czy słabości charakteru. Mówi, że lubi. Wychował się w rodzinie kochającej się, ale w której alkohol był niemalże codziennym elementem życia. Wydaje mi się, że jego picie ma podłoże kulturowe. Miał taki obraz rodziców, którzy wieczorkiem siadali i popijali. Nie lekceważyli pracy. On też nie. Ale po pracy organizuje sobie alkohol i pije codziennie. Ja z nim nie piję, więc pije sam. Nie upija się do "urwania filmu", nie ma też objawów typu wymioty nawet po wypiciu dużej ilości alkoholu. Twierdzi, że ma dobry metabolizm i nie ma nigdy kaca. Jest miły, dowcipny i po prostu zasypia. Martwię się o niego, bo miałam w rodzinie osoby uzależnione, które zmarnowały sobie życie. On ma 33 lata. Czy każdy może wpaść w alkoholizm, mimo braku uwarunkowań genetycznych lub psychicznych?

KOBIETA ponad rok temu

Witam,
Niestety niebezpieczeństwo popadnięcia w alkoholizm istnieje zawsze, niezależnie od predyspozycji genetycznych czy też psychicznych. Bez bezpośredniego kontaktu z daną osobą trudno też jednoznacznie orzec czy ma ona problem alkoholowy czy też nie. Stąd tak ważną rolę w diagnozowaniu jak i późniejszej terapia alkoholizmu mają rodzina i bliscy. To najbliższe otoczenie z reguły pierwsze dostrzega symptomy alkoholizmu i stara się pomóc danej osobie. W Państwa przypadku trzeba też jednak pamiętać, iż Pani doświadczenia z przeszłości będą miały wpływ na odbiór obecnej sytuacji. Miała już Pani kontakt z osobami uzależnionymi, co za pewne wpływa na silną obawę związana z tym, iż sytuacja mogłaby się powtórzyć. Alkoholizm to choroba, która dotyka zarówno osobę uzależnioną jak i jej otoczenie, stąd Pani obawy są w pełni zrozumiałe.

Opisana przez Panią sytuacja nie budzi jeszcze silnego niepokoju, ale czujność z pewnością będzie wskazana. Proponowałabym Państwu także zrobienie krótkiego testu, którego wynik wskazuje na konieczność przeprowadzenia pogłębionej analizy problemu alkoholowego bądź też jej brak. Test pod nazwą CAGE jest opublikowany na naszym portalu. Jeśli na którekolwiek z pytań zawartych w teście Pani Partner odpowie twierdząco wówczas proponowałabym konsultację ze specjalistą.

Pozdrawiam