Czy jestem gruba? Mam 13 lat

Cześć jestem Aga. Uważam, że jestem gruba. Mam 162 cm wzrostu, ważę 54 kg i mam 13 lat. Denerwuje mnie mój brzuch i nogi. Chciałabym schudnąć 5 kg. Czy mam nadwagę ? Dlaczego ciągle mam wrażenie, że jestem gruba? Proszę o pomoc !!! :)

Agnieszko.

Twoja masa ciała jest prawidłowa i mieści się z zakresie normy. Nie masz nadwagi i nie powinnaś się odchudzać. Jeśli nie chcesz sobie zaszkodzić, a przeciwnie wspomagać swój organizm w okresie dojrzewania, powinnaś odżywiać się zdrowo i uprawiać regularną aktywność fizyczną. Brzmi to banalnie, ale to najlepszy sposób na zgrabną sylwetkę, dobre zdrowie i samopoczucie.

Spróbuj z kimś porozmawiać na temat swojej wagi np. mamą, przyjaciółką, czy nauczycielem w szkole, czyli z kimś, kto pomoże Ci obiektywnie spojrzeć na siebie. Nastolatki w tym wieku bardzo krytycznie patrzą na swoje, zmieniające się pod wpływem hormonów ciało, co może skończyć się różnymi zaburzeniami niebezpiecznymi dla zdrowia.

Pozdrawiam