Czy jestem już uzależniona od alkoholu?

Zdarzyło mi się po alkoholu uderzyć moja siostrę, na co dzień jestem osobą spokojna i nie wybuchowa.. Nie myślę co dzień o alkoholu, nie muszę się napić bo tak czuję ale jak już pije alkohol to zazwyczaj "pod korek" czyli upijam się, tracę pamięć.. Jestem przerażona bo podniosłam rękę na siostrę.. Mogę mieć depresję albo jakieś nerwowe stany.. Czy jestem już uzależniona od alkoholu???

Witam Panią
Początek uzależnienia od alkoholu jest trudny do uchwycenia,
bowiem granica pomiędzy piciem towarzyskim a chorobowym
jest bardzo płynna.
Niebezpieczeństwo uzależnienia od alkoholu pojawia się
w chwili, kiedy człowiek zauważa, że działanie alkoholu
odpręża i daje ulgę, redukuje napięcie i niepokój, osłabia
poczucie winy, ośmiela, ułatwia zaśnięcie czy pobudza
do działania.
Stopniowo, osoba zaczyna poszukiwać, inicjować
i organizować okazje do wypicia.
Osoby, które uprzednio piły wyłącznie w sytuacjach
towarzyskich zaczynają pić samotnie…
Jeżeli pijąc, nie potrafi Pani powiedzieć sobie: „stop”
i zapanować nad ilością wypijanego alkoholu,
to prawdopodobnie jest to już uzależnienie.
Żeby skutecznie uwolnić się od uzależnienia od alkoholu
potrzebna jest praca nad emocjami, umysłem, psychiką
i tym wszystkim co kojarzy się z piciem alkoholu i sprawia,
że sięga Pani po kieliszek nie bacząc na konsekwencje
i ryzyka z tym związane.
Każde uzależnienie można wyleczyć.
Są tylko dwa warunki – pacjent musi chcieć
uwolnić się od uzależnienia i podjąć terapię.
Przy odstawieniu alkoholu doskonale sprawdza się
psychoterapia, która rozpoznaje źródła psychicznych
uwarunkowań związanych z nałogiem, wzmacnia
poczucie kontroli, uczy strategii lepszego radzenia
sobie ze stresem oraz pomaga wyeliminować niepożądane
objawy po odstawieniu alkoholu.
Proszę poszukać terapeuty, który zajmuje się uzależnieniami.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam serdecznie,
z opisu wynika, że powinna Pani jak najszybciej zasięgnąć konsultacji w poradni AA lub u doświadczonego psychoterapeuty zajmującego się alkoholizmem. Radzę nie zwlekać. Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry. Myślę, że najlepiej skonsultować się z psychoterapeutą od uzależnień. Bardzo trudno na podstawie tak krótkiej informacji okreśłić czy jest Pani, czy też nie jest uzależniona od alkoholu. Zupełnie inną kwestią jest fakt co takiego wyzwala w Pani alkohol, i co powoduje, że staje się Pani po nim agresywna. Być może więc , jeśli to nie jest jeszcze uzależnienie, warto podjąć psychoterapię. Pozwoliłaby ona skąd potrzeba picia, nieumiejetność przestania i skąd napady agresji. Jednocześnie pozwoli Pani na przepracowanie tych problemów. Serdecznie pozdrawiam http://psychoterapia-krakow.net/