Czy jestem lesbijką?

Mam 18 lat, zauważyłam, że np na basenie przyglądam sie innym kobietom, niby nie czuję podniecenia, ale jednak coś mnie do nich ciągnie. Boję się, że jestem lesbijką, nie mam aktualnie chłopaka, ale kiedyś miałam i było nam dobrze, choć nie sypialiśmy ze sobą. Czy mogę jakoś sprawdzić czy jestem lesbijką?
18 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

U każdej kobiety na pewnym etapie życia może pojawić się zainteresowanie przedstawicielkami tej samej płci. Nie musi to oznaczać zmiany orientacji psychoseksualnej, ani gotowości do nawiązywania relacji homoerotycznych. Homo i heteroseksualizm to dwa bieguny jednego wymiaru. Możemy w uproszczeniu przedstawić go jako linię, na której mieściłoby się siedem punktów. W okolicy punktu pierwszego sytuowałyby się osoby wyłącznie heteroseksualne, czwórka byłaby pozycją osób przejawiających w równym stopniu zainteresowanie przedstawicielami obu płci, punkt siódmy przeznaczony byłby dla osób zdecydowanie homoseksualnych. Tak naprawdę kobiety częściej niż mężczyźni znajdują się gdzieś w okolicach środka skali. Skrajności zdarzają się rzadziej. Wartości pośrednie reprezentują różne nasilenie fantazji, pragnień, zachowań biseksualnych. Wiele kobiet marzy o kontakcie erotycznym z innymi przedstawicielkami swojej płci, ale nie decydują się przenosić tych fantazji w rzeczywiste relacje. Często też odczuwają potrzebę bliskości z inną kobietą, podziwiają jej urok, sposób bycia, jednak nie interpretują tego w kategoriach seksu i pożądania. Pamiętajmy też, że orientacja seksualna, to nie tylko to z kim uprawiamy seks, to całe bogactwo zachowań, emocji, fantazji, a nawet zainteresowań, poziomu samoświadomości, seksualnych i życiowych preferencji, wyborów. Nie warto się śpieszyć, na siłę przyjmować homo czy heteroseksualnej etykietki. Nawet podjęcie stosunków seksualnych z inną dziewczyną nie stanowi wiarygodnego „testu”, nie określa jednoznacznie, że jesteś lesbijką. Może to być przecież epizod, etap młodzieńczych poszukiwań. Jednak dla większości lesbijek pierwsze zbliżenia z kobietą były czymś bardzo cennym, ważnym, doświadczeniem podczas którego czuły, że oto odkrywają jakąś ważną prawdę o nich samych. Jeżeli chcesz zrozumieć swoje potrzeby i określić swoją tożsamość być może pomocne będą rozmowy z seksuologiem? Nie domagaj się jednak natychmiastowej diagnozy. Świadomość siebie samej wyłania się bowiem stopniowo, w miarę dojrzewania, rozwoju osobowości.