Czy jestem niepłodna?

Witam. Chciałabym się zapytać, czy jeżeli raz mi się udało zajść w ciąże, ale ciąża obumarła i od tamtej pory nie ma kolejnej, a mija prawie rok, to czy można mówić, że już nigdy nie będę mogła mieć dziecka? Dodam, że leczę wysoką prolaktynę, niski progesteron i brak owulacji? A może zgłosić się mam do kliniki leczenia niepłodności, bo jak na razie to korzystam z usług zwyklego ginekologa?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Diagnostykę niepłodności rozpoczynamy zwykle po co najmniej roku regularnych, a bezskutecznych starań o ciążę. W Państwa przypadku wiadomo jednak już teraz, że najpewniej przyczyną dotychczasowego niepowodzenia jest hiperprolaktynemia, wywołująca brak lub rzadkie owulacje. Z pewnością Pani lekarz poprawnie Panią diagnozuje i leczy.

W takich przypadkach po pierwsze należy wykluczyć obecność gruczolaka przysadki. Jeśli cierpi Pani "jedynie" na hiperprolaktynemię czynnościową (nie ma Pani gruczolaka), to wystarczy leczenie farmakologiczne (leki powodujące obniżenie stężenia prolaktyny). Leczenie takie może trwać kilka miesięcy. Proszę zaufać swojemu lekarzowi, kontrolować poziom prolaktyny i kontynuować starania.

Obecność lub brak owulacji można stwierdzić w badaniu USG - może to być przydatne przy określaniu najlepszego momentu na starania o dziecko. Jeśli leczenie okaże się nieskuteczne, Pani lekarz powinien zdecydować się na skierowanie Pani do ginekologa-endokrynologa lub specjalisty od niepłodności. To, że raz już była Pani w ciąży, świadczy o tym, że są Państwo zdolni do poczęcia. Proszę być dobrej myśli! Zdecydowanie nie można powiedzieć, że już nigdy się Państwu nie uda.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!