Czy jestem obciążona genetycznie rakiem?

W mojej rodzinie wystąpił tylko jeden nowotwór złośliwy. Niestety dotyczył mojego dziadka ze strony ojca. Dziadek zmarł na raka prostaty w wieku 59 lat. Chciałabym się dowiedzieć, czy jestem w jakiś sposób obciążona nowotworem? Nie mam na myśli oczywiście prostaty, ale np. piersi czy jajnika? Czy nowotwór prostaty a nowotwór piersi są jakoś ze sobą związane?

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Zwiększone ryzyko raka piersi występuje głównie w sytuacji, jeżeli w najbliższej rodzinie (mama, babcia, ciocia) wystąpiły przypadki zachorowania na raka piersi, zwłaszcza przez 45. rokiem życia.

Rak prostaty zazwyczaj nie jest związany z zaburzeniami genetycznymi, które mogą być dziedziczone. Jedynie w bardzo niewielkim procencie przypadków raka prostaty występuje mutacja genów BRCA1 i BRCA2, które zwiększają istotnie ryzyko raka piersi.

Myślę, że w przypadku wystąpienia tylko jednego zachorowania na raka prostaty w Pani rodzinie, nie ma podstaw podejrzewać, że w Pani rodzinie może występować mutacja.

W razie wątpliwości można zawsze skonsultować się z Poradnią Genetyczną (adresy w internecie, skierowanie od lekarza rodzinnego).

Pozdrawiam serdecznie