Czy jestem osobą psychiczną?

Witam. Kiedyś, dawno w dzieciństwie, zrobiłam coś, czego teraz bardzo żałuję. Wydaje mi się, że męczy mnie to bardzo i przez to nie potrafię normalnie żyć. Posądziłam mojego ojca o gwałt, ale wydaje mi się, że tak nie było. Czy powinnam udać się na jakąś terapię indywidualną i opowiedzieć o moim cierpieniu wewnętrznym? Proszę o radę! Całkowicie pozbawiona szczęścia Marta
ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie,

Na wstępie zaznaczę, iż nie ma czegoś takiego jak "osoba psychiczna" :) Problem, z którym się Pani boryka, rzeczywiście wymaga konsultacji z psychologiem, bo to umożliwi zamknięcie tej sprawy i pójście dalej, tak, aby mogła Pani normalnie żyć i nie tkwić emocjonalnie w trudnej przeszłości.

Trudno napisać mi coś więcej, nie znając okoliczności zajścia, posądzenia ojca o gwałt, ale dwie sprawy warte są przepracowania z psychologiem: rozeznanie w kwestii tego traumatycznego wydarzenia oraz pojednanie z ojcem.

Zachęcam Panią do umówienia się na spotkanie z psychologiem i podjęcia psychoterapii. To na pewno pomoże Pani uporządkować swoje życie emocjonalne i rozwiązać niedomknięte sprawy z przeszłości.

Życzę powodzenia i pozdrawiam!