Czy jestem w grupie ryzyka i mogę zachorować na cukrzycę lub chorobę nowotworową żołądka?

Witam. Ostatnio zaczęłam się zastanawiać czy mogę zachorować na cukrzycę. Moja babcia na nią chorowała, ale moja mama jest zdrowa. U mojego dziadka niedawno zdiagnozowano złośliwego raka żołądku. Dziadek od strony taty również miał problemy ze zdrowiem, głównie z żołądkiem. Czy ja jestem w grupie ryzyka? Czy moi rodzice mogli przekazać mi jakieś choroby? Czy choroby w moim przypadku są nieuniknione czy wręcz przeciwnie, powinnam dbać o siebie i badać się regularnie, aby ich uniknąć?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Występowanie raka w rodzinie może być powodem do zakwalifikowania do grupy ryzyka. W razie wątpliwości proszę udać się do lekarza.

Zasadniczo należy się badać regularnie w kierunku chorób populacyjnych (glikemia, cholesterol, ciśnienie tętnicze itd.). Dodatkowo, badamy się szczególnie w kierunku tych chorób, które wystąpiły u naszych najbliższych (rodzice, rodzeństwo), bo ich ryzyko jest większe niż u innych osób (w Pani przypadku wynosi dla cukrzycy ok. 30%). Tata powinien więc także zrobić sobie gastroskopię oraz ewentualnie następne w zależności od wyniku pierwszego badania.
Dbać o siebie.
Zdrowy styl życia (cokolwiek to znaczy ;-))