Czy jestem w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka?

Witam mam pytanie, ponieważ od pewnego czasu martwię się o swoje zdrowie. Z racji tego ze moja babcia od strony taty miała raka zmarła w wieku 70 lat moja mama miała guzka ale go wycięli i jest okej. Czy wg takiego opisu . ja należę do grupy zwiększonego ryzyka zachorowań na raka czy niekoniecznie. Z góry dziękuje za odpowiedz

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Wzrost prawdopodobieństwa zachorowania na raka zależy nie tylko od tego, ze taka choroba w rodzinie występuje ale również od tego jaki to typ nowotworu. Niektóre raki jak rak piersi mogą mieć charakter dziedziczny. Myślę, że w razie wątpliwości może poradzić się Pan lekarza rodzinnego. Polecam również stronę internetową, będącą bazą wiedzy o nowotworach. Być może tam Pan znajdzie poszukiwane informacje. http://onkologia.org.pl/