Czy jestem za gruba? Jak schudnąć?

Witam. Chciałabym się zapytać czy ważę za dużo mam ok. 160 wzrostu i ważę 66kg. Mam 12 lat jeżeli tak proszę o porady jak schudnąć?

Witaj,

Twoje BMI na siatkach centylowych mieści się powyżej 97 centyla, co wskazuje na występowanie u Ciebie otyłości.

Żeby Twoja waga mieściła się w normie powinnaś pozbyć się ok. 10 kg. Pamiętaj, że korzystna dla zdrowia, a przy tym najbardziej skuteczna, bo zapobiegająca efektowi jojo, jest powolna utrata masy ciała - od pół do 1 kg tygodniowo.

Na pewno na początku powinnaś wykluczyć chorobowe przyczyny otyłości - w tym celu umów się na wizytę do lekarza pediatry. Lekarz również powinien dać Ci wskazówki dot. diety. Warto też umówić się do dietetyka, który napisze dla Ciebie plan żywieniowy i będzie Cię uczył zdrowych nawyków żywieniowych.

Sama również poczytaj o racjonalnym odżywianiu - załączam linki do artykułów na ten temat:
http://abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...

Koniecznie też powinnaś zwiększyć aktywność fizyczną - zaleca się, aby co najmniej pół godziny dziennie być w ruchu.

Pamiętaj, ze w Twoim wieku przeciwwskazane jest stosowanie diet odchudzających. Żeby pozbyć się zbędnych kilogramów należy zmienić nawyki żywieniowe i więcej się ruszać.

Oczywiście o wszystkim porozmawiaj z rodzicami i poproś o wsparcie.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska