Czy jestem za gruba? Jak tak to o ile?

Mam 13 lat i przy wzroście 157 ważę 57 kg czy to za dużo? Nie mam silnej woli ..ile mam nadwagi? Pomocy

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 23,17 i znajduje się na 90 percentylu. Oznacza to, że jesteś na granicy nadwagi i prawidłowej masy ciała. Aby sobie z tym poradzić powinnaś postawić na zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną (regularną i intensywną).

Posiłki komponuj używając produktów:
- pełnoziarnistych zbożowych (razowe/żytnie pieczywo, grube kasze, pełnoziarniste makarony, ryż brązowy)
- mleka i jego przetworów (bez cukru i słodkich dodatków)
- chudego mięsa, ryb, jaj, nasion roślin strączkowych,
- warzyw i owoców

Postaraj się unikać słodyczy, żywności typu fast-food, cukru, ciast i ciasteczek, pieczywa cukierniczego, słodkich gazowanych napojów, chipsów.

Pozdrawiam