Czy jestem zabezpieczona antykoncepcyjnie?

Witam. Mam 18 lat i ginekolog zapisał mi pierwsze tabletki antykoncepcyjne. Mam nieregularny okres. W 24 dniu cyklu pojawiło się plamienie takie jak zwykle przed miesiączką, wtedy wzięłam pierwsza tabletkę antykoncepcyjną. plamienie to trwało jakieś dwa dni i nie dostałam w końcu normalnego okresu. Czy kiedy pomyliłam plamienie z miesiączką mam dalej brać tabletki i czy one działają tak jak powinny? Pozdrawiam serdecznie ;) Bardzo zależy mi na odpowiedzi.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Pierwsza tabletka antykoncepcyjna powinna zostać przyjęta pierwszego dnia miesiączki. Wtedy też zapewnia skuteczną ochronę już od pierwszej przyjętej tabletki. Wprawdzie ogólnie mówiąc plamienie uznawane jest za początek krwawienia, aczkolwiek w Pani przypadku, kiedy nie ma pewności czy plamienie to ma związek z miesiączką zalecamy zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez co najmniej siedem dni. Fakt, że "normalna" miesiączka nie wystąpiła jest zupełnie naturalny - tabletki bowiem hamują krwawienie.