Czy jestem zabezpieczona, jeśli po odstawieniu tabletek założyłam krążek?

Po pół roku odstawiłam tabletki i po przerwie w 3 dniu dostałam okres. Tego samego dnia o 14 założyłam krążek. Czy ciągłość zabezpieczenia jest podtrzymana czy potrzebuję dodatkowego zabezpieczenia? Następnego dnia po założeniu krążka nagle skończył mi się okres. Czy to normalne? Czy mam powód do obawy?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W takim schemacie zmiany metody antykoncepcji hormonalnej osłona przeciw niechcianej ciąży powinna zostać zachowana przez cały czas. Nie było więc zwiększonego ryzyka zajścia w ciążę w czasie zmiany tabletek na krążek. Zakończenie miesiączki po założeniu krążka mogło być reakcją na hormony w nim zawarte, nie należy się tym przejmować. Generalnie krwawienia podczas stosowania antykoncepcji dwuskładnikowej powinny być nieco mniej obfite niż miesiączki fizjologiczne.

Pozdrawiam serdecznie!