Czy jestem zabezpieczona, jeżeli wzięłam za wcześniej pierwszą tabletkę po porodzie?

Zaczęłam zażywać tabletki antykoncepcyjne (A***) jeszcze w pierwszym trymestrze po porodzie (jakieś 2 miesiące po), nie czekałam na pierwszą miesiączkę.
Miesiączka nie pojawiła się w ogóle, a jeszcze biorę te tabletki z pierwszego opakowania. Chcę zapytać o skutki? Czy po skończeniu opakowania mam czekać jednak na miesiączkę?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Już po tygodniu brania tabletek w schemacie opisanym przez Panią powinna być Pani w pełni zabezpieczona. Po skończeniu obecnego opakowania należy poczekać właściwą dla danego specyfiku liczbę dni (najczęściej 7) i rozpocząć kolejne, nie czekając na krwawienie.
Przy braniu tabletek nie występują już miesiączki, a tzw. krwawienia z odstawienia. Proszę się więc nimi nie sugerować i „robić swoje”.
Jeżeli natomiast współżyła Pani bez zabezpieczenia w pierwszym tygodniu brania tabletek, należy wykonać test ciążowy w czasie najbliższej przerwy w ich braniu i w razie stwierdzenia ciąży, przerwać ich stosowanie.

Pozdrawiam serdecznie!