Czy jestem zabezpieczona przed ciążą także w czasie 7-dniowej przerwy?

Witam! Moje pytanie dotyczy bezpieczeństwa w tygodniu, kiedy nie będę brała tabletek. Dzisiaj przyjęłam ostatnią pigułkę z pierwszego opakowania tabletek M***. Podejrzewam, że okres nie nastąpi zaraz pierwszego dnia odstawienia, a planuję współżycie z narzeczonym. W ulotce jest napisane, że mam zagwarantowane zabezpieczenie również w tygodniu odstawienia, natomiast ginekolog, który mi tabletki przepisał, odradzał. I tak się zastanawiam, bo w zasadzie nie rozumiem różnicy między zapomnieniem tabletki w trakcie 3 tygodni a odstawieniem. Jak zapomnę to min. 7 dni trzeba się wstrzymywać lub dodatkowo zabezpieczać, a w tygodniu przerwy to co? Jakaś różnica? Czy po pierwszym opakowaniu mogę już kochać się z chłopakiem w tym tygodniu, czy lepiej sie dodatkowo zabezpieczyć? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Tabletki antykoncepcyjne przyjmowane prawidłowo przez 21 dni zabezpieczają przed ciążą także w trakcie 7-dniowej przerwy (już od pierwszego opakowania).

Jeśli pominętą tabletkę przyjmie Pani w ciągu 12 godzin, to skuteczność antykoncepcji zostanie zachowana, więc nie są potrzebne dodatkowe zabezpieczenia. Po tym czasie postępowanie zależy od tego, który jest to tydzień cyklu. Szczegółowe zalecenia na poszczególne tygodnie zawarte są w ulotce dołączonej do opakowania.

Krwawienie z odstawienia występuje zazwyczaj w 2.-3. dniu od przyjecia ostatniej tabletki.