Czy jestem zagrożona cukrzycą?

Witam, mam 31 lat, troje dzieci, 50 kg wagi na 160 cm wzrostu i cukier na czczo od 98 do 106 mierzony przez ostatnie 5 dni, po posiłkach do 115. W ostatniej ciąży (rok temu) miałam kilka razy podwyższony cukier, więc trzymałam racjonalną dietę i co kilka tygodni odwiedzałam diabetologa. Po ciąży byłam szczuplejsza niż przed. Czy jestem zagrożona cukrzycą i co jeszcze mogę zrobić? Wysiłku fizycznego mi nie brak, czasami dokuczają mi zatoki, ale na razie organizm sam sobie radzi. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Witam,

z uwagi na powtarzające się epizody podwyższonej glikemii na czczo (aktualna górna granica normy wynosi 100 mg/dl) wskazane jest wykonanie doustnego testu tolerancji glukozy - OGTT - polegającego na oznaczeniu glukozy na czczo, a następnie 120 min po wypiciu roztworu 75 g glukozy.

Na jego podstawie lekarz określi, czy ma Pani jakieś zaburzenia metabolizmu węglowodanów - nieprawidłową glikemię na czczo (IGF), nieprawidłową tolerancję glukozy (IGT) lub cukrzycę (DM), czy też jest Pani zdrowa. To ostatnie jest niestety mało prawdopodobne ze względu na kilkukrotne nieprawidłowe glikemie na czczo.

Skierowanie na badanie może wydać lekarz rodzinny.

Pozdrawiam