Czy jestem znów w ciąży po poronieniu?

Witam! O śmierci mojego dziecka dowiedziałam się 30 listopada, był to 7 tydzień ciąży. 5 grudnia miałam zabieg łyżeczkowania. Wszystko było ok. Bardzo krótko plamiłam. Miesiączka pojawiła się 9 stycznia, trwała do 15. Ffakt faktem, nie robiłam bety po łyżeczkowaniu, ale zrobiłam 4 testy z apteki. Dwa ostatnie robione 18 stycznia wychodziły negatywne. Parę rzeczy ostatnio mnie zaczęło niepokoić. Robiłam kilka testów z apteki różnych firm i wyszły negatywne. Objawy się nasilały, więc poszłam zrobić betę i wyszła ok. 1700. W poniedziałek wybieram się powtórzyć test, żeby wiedzieć, czy beta przyrasta. Ostatnio u ginekologa byłam 5 stycznia i powiedział, że wszystko jest ok. Czy to możliwe, że jestem w ciąży? Jak tak, to dlaczego test z apteki wychodzi negatywny? Czy możliwe, że tak wysoka beta utrzymała się z poprzedniej ciąży? Jak duże jest ryzyko utraty ciąży, jeśli w tak krótkim czasie po zabiegu zachodzi się w ciążę?

Witam!

Istnieje prawdopodobieństwo, że pozytywny wynik testu jest spowodowany utrzymywaniem się stężenia beta HCG we krwi powyżej progu oznaczającego ciążę. Taka sytuacja może utrzymywać się przez różny okres czasu - zależny od wyjściowego stężenia beta HCG w momencie poronienia. Okres ten może obejmować kilka dni, ale też ponad miesiąc. Beta HCG na poziomie 1700mIU/ml odpowiada piątemu tygodniowi ciąży, więc okres ten byłby zbyt szybki do rozwoju kolejnej ciąży. Przy wysokim poziomie betaHCG we krwi dodatni powinien wyjść także test z moczu.

Po zabiegu łyżeczkowania organizm musi osiągnąć równowagę hormonalną, trwa to różnie długo - średnio od 4 - 9 tygodni, w takim terminie można też spodziewać się miesiączki. Większość kobiet dostaje okresu po około 4 tygodniach, ale zdarzają się też dłuższe przerwy.
O kolejną ciążę najlepiej starać się po odzyskaniu równowagi hormonalnej, czyli po pierwszej od zabiegu miesiączce. Należy powtórzyć wynik i skonsultować go ze swoim lekarzem ginekologiem.

Pozdrawiam serdecznie!