Czy jeszcze urosnę?

Jestem dziewczyną i za miesiąc skończę 16 lat. Prowadzę bardzo zdrowy tryb życia. Zauważyłam, że nie rosnę. W tamte wakacje urosłam 2 cm, a przez rok szkolny tylko cm. Czy to znaczy, że mój końcowy wzrost jest już osiągnięty?

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Z pewnością twój wzrost w takim wieku jeszcze się nie zakończył. Średnio dziewczęta rosną do 22-23 roku życia a chłopcy nawet do 25. Zazwyczaj jednak nie rośniemy równomiernie w ciągu tych lat. I tak na przykład najszybszy wzrost obserwuje się w okresie pokwitania (u dziewcząt mniej więcej w okolicach pierwszej miesiączki). Później wzrost nieco spowalnia. Obserwuje się także, że nieco szybciej wzrastamy w okresie wakacji w lecie, co ma związek z tym, że się wysypiamy i wydziela się dzięki temu więcej hormonu wzrostu. Dlatego mogłaś urosnąć sporo w wakacje a w ciągu roku szkolnego dużo mniej. Jeżeli bardzo niepokoi Cię to czy jeszcze urośniesz to można zawsze ocenić tak zwany wiek kostny za pomocą radiogramów ręki (zdjęcia radiologiczne ręki porównywane ze standardowymi zdjęciami w atlasach) i wtedy będzie wiadomo czy jeszcze rośniesz czy już nie. Choć myślę, że jeśli nie jesteś bardzo niska to nie ma takiej potrzeby. Pozdrawiam