Czy jeszcze urosnę, skoro mam 15 lat?

Mam 15 lat i 150 cm wzrostu. Czy jeszcze urosnę (już miesiączkowałam).? Czy w tym wieku mogę przyjmować jeszcze hormon wzrostu.?
15 LAT ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W przypadku dziewczynek skok wzrostowy zaczyna się w wieku 9 lat a kończy około 14 roku życia. Nie oznacza to jednak braku możliwości wzrastania po tym okresie. Zwykle jednak po wystąpieniu pierwszej miesiączki wzrost nie ulega już dużym zmianom. Wysokość uwarunkowana jest także faktem wzrostu rodziców. Średni wzrost osoby w wieku piętnastu lat to ok. 154-170 cm. Polecam w zaistniałej sytuacji wizytę u lekarza rodzinnego. On to dalej pokieruje do odpowiedniego specjalisty.