Czy jeżeli mój poziom cholesterolu podniósł się, to powinnam odstawić tabletki?

Tabletki antykoncepcyjne zażywam od 2 lat, mam 20 lat. Mój cholesterol zawsze był w normie, a teraz robiąc badania po dwóch latach wynosi 221 mg/dl. Czy powinnam odstawić tabletki?

Redakcja abcZdrowie

Po pierwsze, należy mieć pewność, że pomiaru dokonano właściwie, czyli po 12 h, na czczo oraz był to test z surowicy krwi wykonywany w laboratorium. Istotny jest także podział cholesterolu na frakcje (HDL, LDL) oraz poziom triglicerydów.

Jeśli te paramety będą nieznacznie przekraczały normę, to istnieje duża szansa na ich normalizację za pomocą diety i wysiłku fizycznego, bez konieczności odstawiania tabletek antykoncepcyjnych. W przypadku znacznego ich wzrostu zastosowanie innych metod antykoncepcyjnych może się okazać konieczne.