Czy już mogę zachodzić w ciążę po poronieniu?

Witam!
Jestem po dwóch poronieniach, pierwsze w październiku 2009,w 12 tyg. puste jajo płodowe. a drugie wrzesień 2010 6 tydzień. Oczywiście oba te poronienia skończył się łyżeczkowaniem. Po pierwszy poronieniu leczyłam się z infekcji, mała grzybica i nadżerka dlatego iż mój lekarz stwierdził, że to mogła być przyczyna poronienia. Żadnych badań nie robiłam.
Po drugim poronieniu wykonałam sporo badań TSH, p.ciała antykardiol, toksoplazma, badanie tarczycy, cytomegalia, usg ginekologiczne, układ krzepnięcia, przeciwciała przeciwplemnikowe, jądrowe, posiew z szyjki macicy, hormony FSH,LH, badanie cukru, i oczywiście badanie genetyczne, na które długo trzeba czekać w kolejce w NFZ, które zlecił mi lekarz ale tu nic nie wiemy. Jesteśmy w trakcie oczekiwania na nasza kolej. Wszystkie wyniki są ok, jedynie do czego przyczepił się mój lekarz to za niski poziom hormonu LH 2,75 w 2dc.
Moje pytanie czy to oznacza, że moje poronienia mogły być spowodowane tym, że mam niedobór hormonów i czy mogę zachodzić w ciąże i być na podtrzymaniu przez podanie tabletek? Czy powinnam jeszcze jakieś badania wykonać, których nie zrobiłam? A może mąż powinien się zbadać?
Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Badanie nasienia czy ogólnie stanu zdrowia męża (oprócz badań genetycznych) nie ma sensu, ponieważ jego udział w prokreacji kończy się, brzydko mówiąc, na zapłodnieniu- z tym natomiast nie ma u Państwa problemu.

Wygląda na to, że wszystkie istotne badania już wykonano. Zazwyczaj zleca się je dopiero po trzech poronieniach, kiedy to rozpoznaje się tzw. poronienia nawykowe. Zakładamy wtedy, że trzykrotna strata ciąży nie była przypadkowa- stoi za tym jakieś schorzenie. W Pani przypadku, jeśli badania genetyczne nie wykażą żadnych anomalii, możemy zakładać, że dwukrotne niepowodzenie było przypadkiem, za każdym razem doszło do powstania zupełnie losowego defektu genetycznego zarodka. Na to wskazują wyniki Pani badań (nie czepiałabym się zbytnio nieprawidłowego poziomu LH).

Jeśli więc wyniki badań genetycznych będą w porządku, pozostaje Państwu wznowić starania i oczekiwać, że tym razem wszystko ułoży się dobrze, czego z serca życzę!

Pozdrawiam!