Czy już zawsze będę musiała liczyć kalorie?

Witam, mam 14 lat i sporą nadwagę. Mam zamiar schudnąć - za mną już 4 kg:) Martwi mnie jeden fakt. Moja Mama też miała nadwagę i tak jak ja, w wieku 14 lat schudła jakieś 20 kg. Niestety to nie był koniec jej poświęceń, bo zawsze musiała liczyć kalorie, łatwo przybierała na wadze. Zastanawiam się, czy po tym jak schudnę, już zawsze będę musiała uważnie pilnować tego co jem? Moje siostry (jedna 20 lat, druga 11) jadły tyle co ja ( młodsza dużo więcej słodyczy i fast foodów), a mimo to, tylko ja od lat zmagam się z nadwagą. Dlaczego ja tyję a one nie? Obie mają świetną figurę, a nie odżywiają się zbyt zdrowo. Więc czy ja, tak jak Mama, będę musiała zawsze odmawiać sobie przyjemności w trosce o wagę?
14 LAT ponad rok temu

Witam,

Rzeczywiście poza aktywnością fizyczną, ilością dostarczanych wraz z pożywieniem kcal, wpływ na wystąpienie nadwagi mogą mieć geny.
Niemniej można "je zwlaczyć" stosując zasady racjonalnego odżywiania i prowadząć aktywny tryb życia.
Prosiłabym Cię o więcej danych (masę ciała, wzrost).
Piramidę IŻŻ znajdziesz pod linkiem:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci

Nie chodzi o samo liczenie kcal, istotniejsze jest wykształcenie nawyku dokonywania zdrowych wyborów żywieniowych (stosowanie odpowiednich technik kulinarnych i dobór właściwych produktów).

Pozdrawiam