Czy kamień może być przyczyną tych zmian i podrażnienia dziąseł?

Dzień dobry, Od kilku tygodni obserwuję dziwne zmiany na dziąsłach, szczególnie górny łuk. Zmiany nie są wypukłe, wyglądają jak ziarenka piasku, różnią się tylko barwą od reszty dziąsła. Dodatkowo na jednej ze stron w górnym łuku dziąsła są zaczerwienione. Dziąsła nie dają żadnych objawów bólowych, jak np. w przypadku aft. Czasem zdarzy się, że zauważę krew przy szczotkowaniu zębów, ale sporadycznie. W przyszłym tygodniu jestem umówiony na usuwanie kamienia nazębnego, tylko czy kamień może być przyczyną tych zmian i podrażnienia dziąseł ? W ostatnim czasie miałem problemy z układem pokarmowym nasilone dużą ilością stresu, jeśli mógłby to być jakiś trop. Załączam dwa zdjęcia dla zobrazowania problemu. Zmiany są dobrze widoczne w powiększeniu. https://zapodaj.net/5891e4b347964.jpg.html https://zapodaj.net/acc4ba6fa3a97.jpg.html

Witam, krwawienie podczas szczotkowania może być wynikiem podrażnienia dziąseł przez płytkę nazębną tuż przy granicy zęba i dziąsła. Opisane przez Pana zmiany na dziąsłach w badaniu bezpośrednim byłoby łatwiej ocenić. Możliwe, że jest to reakcja organizmu na pokarmy, składniki pasty do zębów, podrażnienie mechaniczne czy czynniki ogolnoustrojowe. Warto obserwować czy te punkty na dziąsłach się zmieniają w czasie.
Pozdrawiam