Kasza gryczana niepalona jest mniej zdrowa niż kasza gryczana prażona?

Dzień dobry, mam pytanie: czy kasza gryczana prażona jest zdrowsza od kaszy gryczana niepalonej? Ostatnio zainteresowałam się tematyką zdrowego odżywiania i zdrowych, pełnowartościowych produktów. Znudziło mnie ciągłe jedzenie makaronu, ryżu i ziemniaków naprzemiennie. Często też widzę w sklepie kaszę gryczaną niepaloną. Sporo też czytałam o kaszy gryczanej niepalonej, ale zastanawiam się która kasza gryczana jest zdrowsza i warta wypróbowania. Chcę zrobić zdrowy i pełen substancji odżywczych obiad dla męża i dzieci, po którym będą najedzeni na dłużej, ale nie ociężali. Zależy mi też na zachowaniu walorów smakowych, ponieważ moje dzieci są wybredne i nie zjedzą wszystkiego. Nie mam też tyle czasu by przygotowywać dla nich inny obiad. Lepsza będzie kasza gryczana niepalona czy kasza gryczana prażona do przygotowania zdrowego i smacznego obiadu? Za odpowiedź dziękuję. Z poważaniem Joanna

Dzień dobry Pani Joanno,

wg licznych badań naukowych, prażenie ziarna gryki pogarsza jakość białka, więc korzystniej wybierać kaszę gryczaną nieprażoną (tj. niepaloną).

Poniżej podaje wartość odżywczą kaszy palonej i niepalonej w 100 g produktu ugotowanego.

Kasza gryczana palona:
- energia: 102 kcal
- białko: 3,8 g
- tłuszcz: 0,9 g
- węglowodany: 21,0 g
- błonnik pokarmowy: 1,8 g

Kasza gryczana niepalona:
- energia: 112 kcal
- białko: 4,2 g
- tłuszcz: 1,0 g
- węglowodany: 23,1 g
- błonnik pokarmowy: 2,0 g

Pozdrawiam,
mgr Karolina Janion - dietetyk kliniczny