Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?

witam Mam pytanie : Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu ?

Witam,

tak kawa wypłukuje manez z organizmu. Proszę ograniczyć picie kawy do maksymalnie 2 filiżanek dziennie i można suplementować magnez oraz zjadać produkty bogate w ten pierwiastek.
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam,

magnez jest pierwiastkiem niedoborowym w dzisiejszych czasach, dlatego o jego podaż należy zadbać szczególnie. Zapotrzebowanie organizmu na magnez jest duże. Kofeina zwiększa wydalanie z ustroju pierwiastków takich jak wapń i magnez, a efekt ten zauważalny jeśli wypijamy więcej niż 2 filiżanki dziennie. Włącz do diety mięso, podroby, warzywa liściaste, otręby, nasiona roślin strączkowych, banany, orzechy, migdały, kakao, czekoladę gorzką. W ten sposób na bieżąco uzupełnisz ten pierwiastek.

Pozdrawiam,
Wiktoria Kreft
dietetyk Kliniczny
www.sports-med.pl

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam!

Nawiązując do zadanego przez Panią pytania – tak, kawa spożywana w nadmiarze powoduje wypłukiwanie z organizmu cennych makroelementów, jak właśnie wspomniany magnez, ale także wapń. Dzieje się tak za sprawą zawartej w tym napoju kofeiny, czyli substancji, która działa pobudzająco, niweluje senność i oznaki zmęczenia. Przy odpowiednio zbilansowanej diecie takie starty magnezu można łatwo zrekompensować poprzez spożycie produktów obfitujących w ten pierwiastek, np. kaszę gryczaną czy kakao.

Niemniej jednak warto wspomnieć o szeregu korzyści płynących z umiarkowanego picia kawy, m.in. pozytywnym wpływie na układ pokarmowy czy układ krążenia.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: Kawa, pomaga czy szkodzi?bydgoszcz.mojdietetyk.pl/artykuly/kawa-pomaga-czy-szkodzi.html?c=9