Czy każde jedzenie powoduje odkładanie się w tkance tłuszczowej?

Wiem że nie powinno się jeść np.3x/dzień po 700 kcal,lepiej mniej a częściej.ale czy zjedzenie jednorazowo np.1000 kcal(czy to zdrowe jedzenie,czy nie,bo np bakalie mają dużo kalorii)powoduje że na pewno i od razu ten nadmiar odkłada się w tkance tłuszczowej,powodujac tycie?czy za każdym razem jedząc zbyt dużo kalorii jednorazowo,których organizm nie da rady "zużyć" one się odkladaja?czy nie muszę się martwić że od razu przytyje,bo np.na przyjęciu w ciągu nocy zjem i wypije nawet 2000 kcal?

Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk

Witam. Odkładanie tkanki tłuszczowej to proces złożony i jednocześnie rozłożony w czasie. Składa się na niego wiele czynników - w tym główną przyczyną jest tzw 'zła dieta' Co dokładnie znaczy zła dieta? To taka, która jest zbilansowana nieprawidłowo bądź niedoborowo/nadmiarowo pod względem każdego składnika: węglowodanów, tłuszczy, białka, witamin i pierwiastków śladowych. Za zwiększone odkładanie tkanki tłuszczowej decyduje nie tylko ilość (kcal) ale także jakość spożywanych przez nas produktów. Ale pod warunkiem ,że taki proces jest trwały i przez dłuższy czas człowiek nic z tym nie robi. Wiadomo że zbyt duża ilość spożywanych nasyconych tłuszczów zwierzęcych pociąga za sobą konsekwencje zdrowotne i tycie. Ale jeszcze bardziej niebezpieczne pod tym względem są słodycze - zawierające nasycone, uwodornione tłuszcze i do tego cukry proste, głównie na bazie syropów kukurydzianych, glukozowo-fruktozowych. A te z kolei idę prosto "w boczki". Jeśli codzienna dieta ułozona jest w taki sposób, że przeważają produkty mało przetworzone o krótkich i prostych składach, to nie ma się czym martwić. Jednorazowe szaleństwo nic nie zmieni. Dzień poprzedzający imprezę warto zjeść trzy-cztery delikatne posiłki (warzywa, gotowane mięso, kawałek ryby, kasza gruboziarnista) Małe porcje, które zaspokoją głód. Pójść głodnym na imprezę, to niestety wielki błąd. W dzień po imprezie warto wybrać się na długi spacer, basen bądź inną formę aktywności fizycznej, aby ruchem zrekompensować sobie jednorazowy nadmiar kalorii. Pozdrawiam Asia Szmitka-Łuszczyk dietetyk, mgr farmacji

Pytanie tylko, po co zjadać na raz 2000 kcal?
To bardzo niezdrowy nawyk rozpychać żołądek, a potem się głodzić. Tak właśnie wspomaga się tycie.