Czy kiretaż otwarty jest refundowany przez NFZ?

Dzień dobry, mam następujące pytanie: czy kiretaż otwarty jest refundowany przez narodowy fundusz zdrowia? Mam chorobę przyzębia, która objawia się tym, że dolne zęby są w zasadzie pozbawione dziąseł (dodatkowo niestety linia ta szybko się obniża) i słyszałam, że podobno kiretaż powoduje - po uprzednim oczyszczeniu kieszonek - "podciągnięcie" dziąseł do właściwej wysokości. Czy tak faktycznie jest i pomoże mi to przy mojej chorobie? Mam dopiero 32 lata i wolałabym mieć swoje zęby... ;-((( Jeśli to nie jest refundowane przez NFZ, to może jest jakiś inny zabieg, tańszy, które też mógłby mi pomóc?

Nie jestem pewna,ale wydaje mi się,że refundowany jest tylko do 18r.ż. i u kobiet w ciąży. Kiretaż otwarty nie naciągnie Pani dziąseł,ale spowoduje usunięcie z kieszonek głęboko położonych złogów,ziarniny.

Kiretaż otwarty nie jest refundowany przez NFZ. Jest to zabieg, który ma na celu spłycenie kieszonek, które są objawem zapalenia przyzębie (paradontozy). Obniżone dziąsła niekoniecznie muszą oznaczać, że ma Pani zapalenie przyzębia. Często przy odsłoniętych szyjkach zębowych nie ma patologicznych kieszonek. Kiretaż otwarty nie powoduje, że dziąsła wracają na swoje miejsce. Odsłonięte korzenie zebów można pokryć tylko chirurgicznie - najczęściej wykonując przeszczep dziąsła z podniebienia. Najlepiej zgłosić się na konsultację do periodontologa.

Magdalena Mroczek

Kiretaż to zabieg wykonywany w celu oczyszczenia kieszonek dziąsłowych, które pogłębiają się w przypadku rozwoju paradontozy w szczelinie między dziąsłem a zębem. Jest to procedura medyczna najczęściej stosowana podczas leczenia chorób przyzębia. Polega na bardzo dokładnym usunięciu z kieszonki kamienia nazębnego oraz ziarniny z korzenia, których obecność powoduje stany zapalne. W efekcie choroba ustępuje, rany się goją, a osłabiona warstwa nabłonka zaczyna się odbudowywać. Aby Pacjent nie odczuwał żadnego dyskomfortu zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Wyróżnia się dwa rodzaje kiretazu: otwarty i zamknięty.
Kiretaz zamknięty to taki, który wykonuje się w przypadku występowania kieszonek do 5 mm głębokości. Nie przeprowadza sie wówczas nacięć oraz nie odsłania się szyjek.
Z kolei kiretaz zamknięty to zabieg wykonywany w celu oczyszczenia głębokich kieszonek. Nacina sie wtedy dziąsło, aby móc lepiej oczyścić kieszonki. Zabieg ten nie polega na naciągnięciu dziąseł, a jedynie na lepszym oczyszczeniu kieszonek. Dziąsła można potem pokryć jedynie chirurgicznie. Zabieg ten nie jest refundowany przez NFZ. Wykonuje go peridontolog czyli specjalista od leczenia chorób dziąseł i przyzębia.

Paradontoza jest chorobą podstępną i przewlekłą. W znacznym stopniu przypadków odpowiada za nią nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Często stosuje sie złą technikę mycia zębów, myj sieje niedokładnie, spożywa się pokarmy po umyciu zębów. Dodatkowo problemem mogą być nadmiernie stłoczone zęby przy nieleczonej wadzie zgryzu. Poza tym udział w powstawaniu choroby mogą mieć czynniki genetyczne oraz palenie papierosów, cukrzyca, niewłaściwa dieta uboga w niektóre witaminy i mikroelementy, nadużywanie alkoholu, anoreksja i bulimia oraz wahania hormonalne, które występują np. w okresie ciąży lub w okresie menopauzy.