Czy kłucie w klatce piersiowej może wynikać z nerwicy lękowej?

Witam, wiec krótko i na temat.... Od kilku miesięcy borykam się z nerwica lekowa. Miałem wiele różnych objawów od kołatania serca, po zawroty głowy i drętwienie. Jednak przez ostatnie 2 dni czuje kłucie, pieczenie w klatce piersiowej, czasem przy mostku, czasem na gorze klatki piersiowej bo obu stronach. Mam wiec pytanie, czy to skutek mojego stresu czy faktycznie coś nie tak? Dodam, ze serce miałem badane 5 miesięcy temu i wszystko było ok. Pozdrawiam

Witam Pana,

jeśli był Pan u kardiologa - jest Pan przebadany i wyniki są w porządku - objawy mogą być spowodowane czynnikiem psychicznym, jeśli wykluczone są choroby somatyczne, przyczyną może być podłoże psychogenne. Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca), inne objawy to; uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania). Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów. Pozdrawiam serdecznie

Witam Pana
Pana problemy mogą mieć zarówno podłoże somatyczne,
jak też psychologiczne, np. stres, przeżywane emocje,
zaburzenia nerwicowe…
Jeżeli lekarze stwierdzili u Pana nerwicę lękową, to koniecznie
należy ją wyleczyć.
Objawy, które Pan opisuje często towarzyszą zaburzeniom
nerwicowym.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu
okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Przede wszystkim ważne jest, żeby Pana problem został
prawidłowo zdiagnozowany i żeby podjął Pan leczenie
lub psychoterapię.
Najlepszym sposobem dotarcia do przyczyny Pana dolegliwości
jest konsultacja z lekarzem rodzinnym lub kardiologiem,
który pokieruje dalszą ścieżką diagnostyczną
lub zastosuje odpowiednie leczenie.
Natomiast jeżeli lekarz wykluczy choroby somatyczne
o podobnym obrazie klinicznym, to znaczy, że Pana dolegliwości
wynikają np. ze stresu czy zaburzeń nerwicowych.
W takim przypadku zachęcam Pana do podjęcia
psychoterapii, która jest najskuteczniejszą metodą
leczenia zaburzeń nerwicowych oraz ich konsekwencji.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl