Czy kobieta podejmująca decyzję o ciąży powinna wziąć pod uwagę choroby autoimmunologiczne u siebie?

NZJ a dziedziczność. Czy to prawda że kobieta podejmując decyzje o posiadaniu dzieci powinna brać pod uwagę występowanie chorób autoimmunologicznych u siebie bądz w rodzinie takich jak NZJ ,Łuszczyca, RZS , Hashimoto? Jako kobieta choruję na Wrzodziejące zapalenie jelita grubego ( choroba obejmuje odbytnicę i esice) czy moje dzieci odziedziczą po mnie chorobę? Jaka jest z dziedzicznością przez potomstwo też innych w/w chorób? bardzo chce miec dzieci ale boje się o ich zdrowie

Lek. Tomasz Budlewski

Tak jest możliwość wystąpienia danej choroby potomstwa ale nie jest to w 100 procentach. Konieczne jest udanie się do lekarza prowadzącego leczenia celem ewentualnej zmiany leczenie