Czy kobieta w ciąży może kontaktować się z osobą po scyntygrafii kości?

Kontakt z kobietą w ciąży po scyntygrafi kosci. Jestem w 33 tygodniu ciąży. Mój mąż jedzie ze swoim ojcem na scyntygrafie kości i chciałam spytać czy mąż też może zostać napromieniowany przebywajac z ojcem w szpitalu cały dzien. Jak długo nie powinnam się z nim bezpośrednio kontaktowac? Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Mąż jeśli będzie towarzyszył Ojcu podczas wizyty na badaniu w Zakładzie Medycyny Nuklearnej to może otrzymać pewną dawkę promieniowania od Ojca, który po podaniu dożylnym radioizotopu, będzie emitował to promieniowanie. W związku z tym, że jest Pani w ciąży, to przez minimum tydzień musi Pani unikać teścia. Choć czas ten uzależniony jest od podanego izotopu. Najczęściej w scyntygrafii całego kośćca podaje się izotop jodu 131, gdzie czas połowicznego rozpady wynosi 7-8 dni. Wówczas konieczne jest unikanie pacjentów poddanych takiemu badaniu przez kobiety w ciąży oraz dzieci przez około tydzień. Czasem podaję się w scyntygrafii całego kośćca izotop technetu 99m. Jego czas połowiczego rozpadu wynosi około 8 godzin. Wówczas zaleca się unikanie takich pacjentów przez kobiety w ciąży i dzieci przez kilka dni.
Odpowiadając na Pani pytanie, mąż może jedynie przyjąć pewną dawkę promieniowania, natomiast nie będzie emitował go, ponieważ nie otrzyma dożylnie izotopu. Proszę być spokojnym, personel medyczny Zakładu Medycyny Nuklearnej poinformują Pani teścia oraz męża jak ma się zachować po badaniu.

Pozdrawiam.