Czy kolano jest do operacji i w jakim zakresie?

Witam Wynik MR Zwiększona ilość płynu w stawie kolanowym z niewielkim pogrubieniem błony maziowej. Niewielki obrzęk tkanki tłuszczowej w okolicy stawu. Więzadła b.z. o zachowanej ciągłości Bez translacji przedniej piszczeli. Przy tylno-przyśrodkowej części dystalnego odcinka więzadła krzyżowego tylnego kilka ganglionów śr do około 7-8 mm. Łąkotka przyśrodkowa - w rogu tylnym i trzonie pozioma szczelina pęknięcia, poza tym trzon łąkotki ze zmianami zwyrodnieniowymi - zniekształcony, o nieregularnych zarysach, w większej części wypchnięty. Na poziomie jego brzegu zewnętrznego torbiel okołołąkątkowa o wym. ok. 6x4x2mm. W rogu tylnym łąkotki bocznej zmiany zwyrodnieniowe. Osteofity na krawędziach powierzchni przedziałów przyśrodkowego i bocznego stawu kolanowego, oraz przedziału rzepkowo - udowego. Rzepka o II typie budowy wg Wilberga. Wskaźnik Insall-Salvati wynosi 0,92. Kąt chrzęstny bruzdy międzykłykciowej 144 stopnie. TT-TG wynosi 7mm. W centralnej części powierzchni stawowej rzepki oraz w środkowej części bruzdy międzykłykciowej istotna chondromalacja stopnia III/IV. Poza tym na przyśrodkowej oraz bocznej powierzchni rzepki chondromalacja stopnia I/II. W środkowej części kłykcia przyśrodkowego kości udowej chondromalacja III z towarzyszącymi ogniskami delaminacji chrząstki. W przednio-środkowej częsći kłykcia bocznego kości udowej pojedyncze ogniska chondromalacji stopnia II/III. W przyśrodkowej części dołu podkolanowego torbiel Bakera i wym 58x27x26mm. Czy kolano jest do operacji i w jakim zakresie? Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

czy był uraz? czy jest stale obrzęk? czy są obrzęki innych stawów? czy występuję sztywność poranna? jeśli tak to ile trwa?