Czy kołatanie serca może mieć związek z nerwicą?

Witam,tydzień temu przed zaśnięciem dostałem nagłego kołatania serca bez powodu w ten sam dzień byłem u lekarza zrobiono mi EKG zmierzono ciśnienie( było trochę podwyzszone pewnie przez to kołatanie).Lekarz zapisał mi magnez i wysłał do domu.Po jakimś czasie doszły dziwne prądy przez ciało - nerwobóle? Teraz jeszcze od dwóch dni mam duszności,czuje ciągły lęk że coś mi się stanie,dziwne uczucie przerwy w biciu serca choć wiem że to nieprawda tylko mam takie wrażenie,nawet zapytałem mamę żeby położyła mi rękę na sercu i powiedziała że bije normalnie bez żadnej przerwy,że mam się tym nie przejmować za bardzo się wsluchuje w siebie.Myślę że to nerwica jestem tego świadomy ale nie potrafię opanować tych głupich myśli.Proszę o odpowiedź

Objawy które Pan wymienił (kołatanie serca, uczucie duszności, niepokój, dziwne nieokreślone odczucia z ciała) może mieć związek z psychiką i tym co się dzieje w zakresie emocji. Należy oczywiście zadbać o wykluczenie przyczyn somatycznych, zgłosić się do lekarza i zrobić konieczne badania. Jednak jeśli wszystko wskazuje, że jest Pan zdrowy fizycznie, to sugerowałabym zająć się swoim zdrowiem psychicznym i emocjonalnym. B. nieprzyjemny jest lęk kiedy człowiek nie ma pojęcia co się dzieje i nakręca się negatywnymi wyobrażeniami, co jeszcze potęguje lękowe odczucia.
Dobrze byłoby zgłosić się do terapeuty (można spróbować poszukać psychologa przyjmującego w ramach NFZ lub prywatnie). Zająć się emocjami, tym co się dzieje w Pana życiu, popracować nad relaksowaniem się i odprężeniem. Może tu też pomóc praca z ciałem, ćwiczenia, joga, jakiś sport, taniec itd. To pomaga zwiększyć "łączność" z ciałem, zapanować nad uczuciem "braku kontroli" nad reakcjami ciała, lepiej poznać swoje ciało i jego aktywność.
Życzę Panu powodzenia!

Witam Pana,
Opisane przez Pana objawy wskazują na zaburzenia nerwicowe.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym
sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pana życia.
Ludzie cierpiący na zaburzenia lękowe często doświadczają
różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych wywołanych
rozchwianiem równowagi układu wegetatywnego, m.in. przyspieszony
oddech, uczucie duszności, ucisk lub przeszywający ból w okolicach serca,
kołatanie serca, bóle głowy, czasami zawroty głowy i wiele, wiele innych
dolegliwości, które jeszcze bardziej potęgują ich lęk.
które jeszcze bardziej potęgują lęk.
Aby skutecznie wyleczyć nerwicę i jej uciążliwe
konsekwencje, należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Pana do skorzystania z psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami zaburzeń nerwicowych oraz ich konsekwencjami.
Gdyby chciał Pan porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl