Czy kolejne dziecko jest powodem naszych kłótni w małżeństwie?

czy kolejne dziecko mogło przyczynić się do tego, że relacje w małżeństwei pogorszyły się? mam wrażenie, ze jest coraz gorzej.

Szanowna Pani, uproszczając kwestię, "wszystko jest możliwe". Czasami bywa tak, że dzieci, szczególnie nowonarodzone zmieniają dynamikę związku i bywają "powodem" kłótni. Jednakże, czy tak jest i w Pani przypadku, trudno na to odpowiedzieć. Na to pytanie jest w stanie odpowiedzieć jedynie Pani i mąż.
Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Jestem przekonana, że wraz z dzieckiem pojawiły się u Państwa nowe zobowiązania, niedobory zasobów czasowych, energetycznych, psychicznych i fizycznych, a Pani mąż prawdopodobnie mógł poczuć się nieważny i odrzucony.

Zachęcam Panią do zwrócenia się o pomoc osób bliskich dla Pani, w opiece nad Państwa dziećmi, by mogła Pani od czasu do czasu wyjść tylko z mężem na wspólną randkę, tak jak to kiedyś bywało..., by na nowo Pani i mąz poczuliście się tak romantycznie i beztrosko..., czego serdecznie Wam życzę,

Irena Mielnik-Madej

Dzień dobry,

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, gdy nie zna się całej historii Pani małżeństwa. Wpływ dziecka zależy od interpretacji jego pojawienia się. Najlepiej byłoby zastanowić się nad rozpoczęciem terapii małżeńskiej. Jakiekolwiek nie byłyby przyczyny pogorszenia się relacji, warto popracować nad poprawieniem tej sytuacji.

Pozdrawiam,
Dominika Farley
psychoterapeutka poznawczo-behawioralna