Kolonoskopia - czy boli?

Witam. Kolonoskopia czy boli? Mam 21 lat i od dłuzszego czasu mam problemy z wypróżnianiem, pojawia się krew na papierze i odczuwam ból podczas oddawania stolca. W końcu po wielu wizytach u lekarzy została mi zaproponowana kolonoskopia i teraz zastanawiam się czy kolonoskopia czy boli? W związku z tym mam kolejną wątpliwość, mianowicie czy mogę ubiegać się o znieczulenie na NFZ? Wpisywałam w internecie "kolonoskopia czy boli" ale znalazłam szczątkowe informacje, a mam dosyć niski próg bólu i obawiam się, że nie wytrzymam tego badania. Boję się swoich odczuć i tego że kolonoskopia boli. Kolonoskopia czy boli czy raczej jest to wrażenie dyskomfortu i rozpierania? Mógłby mi to ktoś obrazowo przedstawić. Czy załatwianie znieczulenia ma jakikolwiek sens w takim przypadku czy zazwyczaj wszyscy wytrzymują na żywca. Kolonoskopia czy boli - będę wdzięczna za odpowiedzi.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Badanie to nie należy do przyjemnych, to na pewno. Ból jest pojęciem względnym i indywidualnym. Pacjenci mają różny próg bólowy i mają różne spostrzeżenia dotyczące tego badania. Rutynowo (NFZ) badanie to wykonuje się bez znieczulenia.