Czy kolonoskopia jest bardzo bolesna?

Mam pytanie odnośnie nieprzyjemnego badania jakim jest kolonoskopia. Jestem kobietą mam 29 lat i we wtorek mam mieć to badanie, które wzbudza we mnie strach- już panikuje. Czy jest ono bardzo bolesne ? Jestem po wycięciu woreczka żółciowego. Mam podejrzenie choroby Crohna lub WZJG, ze względu na ciągłe biegunki ina wyniki w usg w którym wyszło- brak haustracji. Bardzo się boję że nie zapanuje nad nerwami. Czy to badanie rzeczywiście jest aż tak bolesne. Dziękuje za odpowiedź.

Aleksander Ropielewski

Zwykle sugeruje się wykonywać badanie w sedacji tak aby pacjent nie odczuwał bólu. Różne osoby z różnym nasileniem odbierają samo badanie i dla niektórych jest ono niezwykle bolesne a dla innych zupełnie nie bolesne. Warto w przypadku obaw i nerwów wykonać badanie ze znieczuleniem (niestety często dodatkowo płatne).