Czy konieczna będzie operacja?

Witam. Mam 50 lat. Badanie tk kręgosłupa wykazało: skrzywienie boczne prawostronne w odcinku lędźwiowym, trzony kręgów prawidłowej wysokości, krąg przejściowy pogranicza lędźwiowo-krzyżowego, cechy lewostronnej lumbalizacji kręgu S1, przetrwały krążek m-k S1/S2, zwężona przestrzeń m-k, L5/S1, pozostałe przestrzenie m-k prawidłowe. Na poziomie L5/S1 tylno-boczna lewostronna wypuklina krążka m-k, wpukla się do kanału kręgowego oraz zachyłka bocznego na gł. 5 mm, uciskając worek oponowy oraz lewy korzeń nerwowy. Na pozostałych poziomach uwypukleń m-k nie uwidoczniono. Nieznacznie zwężony otwór m-k prawy na poz. L5/S1 na skutek zmian zwyrodnieniowych, bez ewidentnego ucisku na nerw rdzeniowy. Badanie było robione w październiku 2009 r. Miałam zaleconą rehabilitacje, która nic nie pomogła, a wręcz przeciwnie, bóle nawróciły i zaczęły się również po stronie prawej. Lekarz neurolog poinformował mnie, że jest to choroba postępująca i jeżeli rehabilitacja nie pomoże, to konieczna będzie operacja. Czy tak jest faktycznie? Czy może jest jeszcze coś, co mogłoby mi pomóc? Pracuję w dużym sklepie, więc muszę być w formie, że tak powiem, a parę lat jeszcze mi do przepracowania zostało. Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ucisk wpuklającej się do kanału kręgowego przepukliny krążka międzykręgowego na korzeń nerwowy, może powodować wystąpienie dolegliwości bólowych, zaburzeń czucia i czynności ruchowych.

Zazwyczaj najpierw, celem zmniejszenia dolegliwości, przez kilka tygodni zalecane jest postępowanie zachowawcze - leki przeciwbólowe, odpoczynek, rehabilitacja ruchowa. Jeśli jednak objawy nie ustępują, a badanie neurologiczne wykaże, że wynikają one ze zmian uwidocznionych w badaniach obrazowych, należy skonsultować się z neurochirurgiem.

Rozumiem Pani obawy co do zabiegu operacyjnego, który niewątpliwie należy do skomplikowanych. Warto jednak poszukać pomocy w dobrym ośrodku neurochirurgicznym. Jest Pani osobą młodą i czuje Pani, że dolegliwości stopniowo nasilają się mimo rehabilitacji. Nie powinno się odwlekać decyzji o operacji, gdyż tak jak Panią poinformowano - zmiany zwyrodnieniowe są zmianami postępującymi. Szansa na ustąpienie dolegliwości i powrót do normalnej aktywności życiowej jest znacznie większa, gdy zabieg będzie wykonany we wczesnym etapie choroby - jest on wtedy łatwiejszy technicznie dla neurochirurga, a tym samym bezpieczniejszy dla pacjenta.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.