Czy konieczna będzie operacja?

Witam. Mam 50 lat. Badanie tk kręgosłupa wykazało: skrzywienie boczne prawostronne w odcinku lędźwiowym, trzony kręgów prawidłowej wysokości, krąg przejściowy pogranicza lędźwiowo-krzyżowego, cechy lewostronnej lumbalizacji kręgu S1, przetrwały krążek m-k S1/S2, zwężona przestrzeń m-k, L5/S1, pozostałe przestrzenie m-k prawidłowe. Na poziomie L5/S1 tylno-boczna lewostronna wypuklina krążka m-k, wpukla się do kanału kręgowego oraz zachyłka bocznego na gł. 5 mm, uciskając worek oponowy oraz lewy korzeń nerwowy. Na pozostałych poziomach uwypukleń m-k nie uwidoczniono. Nieznacznie zwężony otwór m-k prawy na poz. L5/S1 na skutek zmian zwyrodnieniowych, bez ewidentnego ucisku na nerw rdzeniowy. Badanie było robione w październiku 2009 r. Miałam zaleconą rehabilitacje, która nic nie pomogła, a wręcz przeciwnie, bóle nawróciły i zaczęły się również po stronie prawej. Lekarz neurolog poinformował mnie, że jest to choroba postępująca i jeżeli rehabilitacja nie pomoże, to konieczna będzie operacja. Czy tak jest faktycznie? Czy może jest jeszcze coś, co mogłoby mi pomóc? Pracuję w dużym sklepie, więc muszę być w formie, że tak powiem, a parę lat jeszcze mi do przepracowania zostało. Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 50 LAT ponad rok temu

Trening na zdrowy kręgosłup

Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Ucisk wpuklającej się do kanału kręgowego przepukliny krążka międzykręgowego na korzeń nerwowy, może powodować wystąpienie dolegliwości bólowych, zaburzeń czucia i czynności ruchowych.

Zazwyczaj najpierw, celem zmniejszenia dolegliwości, przez kilka tygodni zalecane jest postępowanie zachowawcze - leki przeciwbólowe, odpoczynek, rehabilitacja ruchowa. Jeśli jednak objawy nie ustępują, a badanie neurologiczne wykaże, że wynikają one ze zmian uwidocznionych w badaniach obrazowych, należy skonsultować się z neurochirurgiem.

Rozumiem Pani obawy co do zabiegu operacyjnego, który niewątpliwie należy do skomplikowanych. Warto jednak poszukać pomocy w dobrym ośrodku neurochirurgicznym. Jest Pani osobą młodą i czuje Pani, że dolegliwości stopniowo nasilają się mimo rehabilitacji. Nie powinno się odwlekać decyzji o operacji, gdyż tak jak Panią poinformowano - zmiany zwyrodnieniowe są zmianami postępującymi. Szansa na ustąpienie dolegliwości i powrót do normalnej aktywności życiowej jest znacznie większa, gdy zabieg będzie wykonany we wczesnym etapie choroby - jest on wtedy łatwiejszy technicznie dla neurochirurga, a tym samym bezpieczniejszy dla pacjenta.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty