Czy konieczna jest biopsja piersi ze względu na obciążenie rodzinne?

Witam, zwracam się z prośbą o podpowiedz co powinnam zrobić. Jestem w ciąży i na ostatniej wizycie miałam usg piersi profilaktycznie, ponieważ moja mama zmarła na raka piersi właśnie. Wyszły mi torbielki o wymiarach 2,9mm na 3,3mm i 3,8mm na 5,3 mm oraz druga pierś 7,5mm na 8,7 mm oraz średnicy 5 mm w odległości 1-2 cm od prodawki sutkowej. Dodam, że wcześniej usg miałam 10 miesięcy temu i torbielki były podobne też wymiary od 2 mm do 7,3mm. Pan doktor powiedział mi ,że wszystko to są zmiany łagodne i mają charakter torbieli, ale zalecił biopsję ze względu na obciążenie rodzinne. Nie ukrywam, że bardzo się boję, przede wszystkim dlatego, że jestem w 21 tygodniu ciąży. Czy faktycznie powinnam to zbadać już teraz, czy poczekac do porodu? Proszę o poradę???

Lek. Michał Lenard

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonania biopsji cienkoigłowej. Nie powinna Pani zwlekać, tym bardziej, że torbiele mogą zwiększać się w czasie ciąży. Sugeruję poddać się biopsji. Pozdrawiam!