Czy konieczna jest kolejna dawka szczepionki?

Dzień dobry, czy powinnam się doszczepić do zabiegu zaćmy, mój wynik to anty-HBs <2. Ostatni raz byłam szczepiona 10 lat temu. Opinie miała. różne. Z góry dziękuję

Lek. Paweł Szadkowski

Opinie na ten temat są różne. A zalecenia będą zależały od Pani dotychczasowych szczepień. Jeśli była Pani w przeszłości szczepiona pełnym schematem szczepień, a następnie wykonane było jedno szczepienie przypominające po którym nie wytworzyła się odporność to można odstąpić od kolejnego szczepienia.

Pozwolę sobie przytoczyć fragment dotyczący Pani pytania ze strony PZH:

"U osób zdrowych prawidłowo zaszczepionych, u których nie wykrywa się przeciwciał anty-HBs, podanie dawki przypominającej pozwala wytworzyć poziom ochronny przeciwciał u jednej na pięciu osób, natomiast podanie 3 dodatkowych dawek – u 30-50% osób. Osobom, które nie „odpowiedziały” na szczepienie podstawowe, zaleca się więc ponowne podanie pełnego szczepienia podstawowego – 3 dawek w schemacie 0-1-6 miesięcy. Podawanie kolejnych dawek szczepionki nie ma uzasadnienia, gdy osoba nie wytworzy przeciwciał anty-HBs po drugim, pełnym szczepieniu podstawowym.

Niższą skuteczność szczepionki na poziomie 60-70% zaobserwowano w grupach osób w podeszłym wieku, z niedoborami odporności, z chorobami przewlekłymi i nowotworowymi. Słabsza odpowiedź może wystąpić u osób cierpiących na otyłość, u mężczyzn oraz u palaczy papierosów. Należy wtedy rozważyć podanie dodatkowych dawek szczepionki (pozytywny wynik przeciwciał u 15-25% osób) lub powtórzenie pełnego schematu szczepienia (daje pozytywną odpowiedź przeciwciał u 30-50% osób). Jeżeli zastosowane metody nie przynoszą nadal rezultatu, wówczas takie osoby traktuje się jako nieodpowiadające na szczepienie (ok. 1-3 % populacji). Należy wtedy zadbać o wszelkie pozostałe środki ostrożności przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu B."