Czy konieczna jest operacja guzka tarczycy na prawym płacie?

Mam 27 lat i w 2009 r. we wrześniu wykryto u mnie guzka tarczycy na prawym płacie, który miał wtedy 34x16 mm. Natomiast teraz w maju miałam ponowne usg i guzek jest o wymiarach 40x18x26 mm. Od marca tego roku biorę E*** N 25. Czy można go leczyć farmakologicznie, czy konieczna jest operacja? Nie wiem, co mam zrobić. Dodam, że przy przełykaniu czuję guzka.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie podała Pani trzeciego wymiaru guzka, dlatego nie można ocenić, czy powiększył się on od czasu ostatniego badania, czy też nie. O wskazaniach do ewentualnej operacji decyduje kilka czynników - jest to przede wszystkim wynik biopsji (nie napisała Pani, czy miała wykonywane to badanie), ale także dolegliwości, jakie guzek powoduje (na ile jest dla Pani uciążliwy).

Leczenie farmakologiczne prowadzi czasem do zmniejszenia się guzków (w przypadku tzw. wola guzkowego nietoksycznego) - dlatego lekarze zwykle podejmują kilkumiesięczną próbę takiego leczenia. Z całą pewnością powinna pozostawać Pani pod kontrolą poradni endokrynologicznej.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.