Czy konieczna jest operacja przy wadzie zastawki aortalnej?

Moje wyniki są następujące: LV 41, LA 40, Ao 40, IVS 13, PW 11, EF 67% Lewa komora niepowiększona, o prawidłowej kurczliwości odcinkowej i globalnej, niewielki przerost LK, bez zaburzeń funkcji rozkurczowej. Pozostałe jamy serca niepowiększone. Zastawka mitralna bez widocznych nieprawidłowości morfologicznych, mała do umiarkowanej wczesnoskurczowa niedomykalnośc mitralna (zas. 2/5, VC 5mm). Zastawka aortalna zwyrodniała, zapewne dwupłatkowa, obecna dużego stopnia stenoza aortalna z AVG max. 96/62mmHg, AVA z równania ciągłości ok. 0,9-1,0cm2) oraz umiarkowana niedomykalnośc aortalna o zas. 2/4. Osierdzie bez płynu. Prawa komora bez cech przeciążenia. Aorta wstępująca w uwidocznionym odcinku nieco poszerzona (opuszka 30mm, powyżej max. 40mm, luk 30mm). Bez cech wady przeciekowej. Wniosek: istotna wada aortalna z przewagą stenozy, jeśli objawowa to do leczenia operacyjnego. Prosze mi powiedzieć, co oznaczają słowa "jesli objawowa", czy to znaczy, że mam czekać na objawy? Czy operacja jest konieczna teraz? A jesli objawy to jakie? Obecnie mam zawroty głowy, duszności i szybko się męczę, poza tym od jakiegoś czasu dokucza mi kaszel, zwłaszcza w nocy, kiedy leżę na plecach płasko. Jeśli podniosę się wyżej to ustepuje. Czy to może być związane z tą wadą? Pozdrawiam, Anna
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opis ECHO serca wskazuje na dużą wadę zastawki aortalnej tj. stenozę - czyli jej zwężenie. W ocenie wskazań do leczenia istotne są zawsze objawy kliniczne. Te opisane przez Panią są typowymi dolegliwościami przy opisanej wadzie i leczenie operacyjne wydaje się być konieczne. Proszę więc niezwłocznie zgłosić się do prowadzącego kardiologa, który skieruje Panią do leczenia kardiochirurgicznego.

Pozdrawiam serdecznie.