Czy konieczna jest rehabilitacja po amputacji?

Witam czy po amputacji małego palca lewej ręki (amputowane zostały niecałe 2 paliczki tzn do drugiego zgiecia)to normalne ze kikut wciąż jest spuchniety i boli po miesiącu od operacji i czy konieczna jest rehabilitacja ponieważ nie mogę się przyzwyczaić i przy zaciekawić palców w pięść odczuwam ból kikuta

Witam

Zalecałabym podjąć działania rehabilitacyjne. Nie mozna odpowiedziec na pytanie czy występowanie bólu jest czymś normalnym ponieważ jest to osobniczo zmienne. Rzadko ale czasami występują bóle fantomowe ( występują one najczęśniej po odjęciu całej kończyny lub jej dużej części). Są to bóle i czucie części ciała której nie ma. W Pani przypadku jest możliwość uśmierzenia bólu przez uspokojenie układu nerwowego np klawiterapią.
Oprócz tego ból może być wynikiem obrzęku i braku możliwości wykonania pełnych ruchów w tym stawie- zgięcia, wyprostu, przywiedzenia i odwiedzenia palca w stawie śródręcznopaliczkowym. W takim przypadku dobry fizjoterapeuta nie powinien mieć problemu ze zwalczeniem tego.
Występujący obrzęk też jest kolejną rzeczą do zniwelowania by móc np pomysleć o protezie. Tu polecam masaż miodem, lodem, drenaż limfatyczny, igłoterapię suchą czy też kinesiotapig limfatyczny.
Nie wiem jak dawno amputacja miała miejsce ale proszę także pracować z blizną- mobilizacja jest czymś koniecznym by w przyszłości nie występował ból.

Pozdrawiam
Magda Szelągowska