Czy konieczna jest suplementacja czymś więcej niż witaminą D?

Chciałabym przejść na całkowity weganizm ze względów etycznych. Czy są jakieś przeciwwskazania do takiej diety? Czy konieczna jest suplementacja czymś więcej niż witaminą D? Czy powinnam wykonać wcześniej jakieś badania? Dziękuję bardzo za pomoc.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,

Zanim zdecyduje się Pani na suplementację wit. D, warto oznaczyć jej poziom we krwi i sprawdzić czy występują niedobór. Osoby na diecie wegańskiej, zwykle suplementują wit. B12, ponieważ jej naturalnym źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego. Również dieta wegańska może być niedoborowa w inne wit. z grupy B i minerały tj. żelazo, cynk, wapń i jod. Trzeba pamiętać, że weganizm jest dużą restrykcją i przy braku wiedzy z zakresy żywienia trudno prawidłowo zbilansować dietę. Zachęcam skorzystać z porad dietetyka, który udzieli wskazówek jak prawidłowo zaplanować dietę wegańską, bez negatywnych konsekwencji dla zdrowia.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.
Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: Trend 2016-Weganizm.http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/trend-2016-weganizm.html?c=4

Ewa Gonia Dietetyk, Tychy

Dzień dobry,

rozumiem motywację i trzymam kciuki. Niemniej prosze spotkać się z dietetykiem, sprawdzić stan zdrowia (badanie krwi). Zmiana żywienia powinna zwłaszcza na początku odbyć się pod okiem specjalisty.
życzę powodzenia!