Czy konieczna jest wizyta u pulmunologa?

Mam 42 lata, nigdy nie paliłam, jednak dość długo byłam tzw. biernym palaczem (palący rodzice, współpracownicy). Od 2 lat z przerwami dopada mnie kaszel. Ostatnio w przeciągu 3 miesięcy miałam dwukrotnie zapalenie krtani i oskrzeli. Przy ostatniej chorobie dostałam skierowanie na rtg klatki piersiowej. Wynik: Pola płucne z cechami rozedmy. Nierówne zarysy kopuł przeponowych, pozapalne zrosty. Wysokie ustawienie prawej kopuły przepony. Sylwetka serca i dużych naczyń w granicach normy. Laryngolog kazał mi niezwłocznie udać do pulmonologa, gdy udałam się po skierowanie do lekarza pierwszego kontaktu to usłyszałam, że to nic takiego. Otrzymałam kolejny antybiotyk, a wcześniej brałam przez 10 dni a**** 2x dziennie, s**** przez 6 dni i z**** 2xdziennie przez 10 dni, teraz nadal mam brać kolejny z****. Objawy wciąż takie same kaszel, czasem suchy, czasem odrywający się jednak podczas kaszlu nie mogę złapać powierza. Zmiana głosu, chrypka. Wejście po schodach wywołuje u mnie w tej chwili zadyszkę i jestem cała spocona. Nie jestem osobą otyłą, przy 160 cm, ważę 56 kg. Co mam zrobić? Czy szukać prywatnego gabinetu chorób płuc, czy czekać dalej?

Witam,

Wskazana jest konsultacja pulmonologiczna. Stwierdzane zmiany w obrazie radiologicznym płuc wymagają diagnostyki. Rozedma może być wynikiem długotrwałego biernego narażenia na dym papierosowy, na inne czynniki bądź też być wynikiem zaburzeń metabolicznych - niedoboru pewnych enzymów. Częste infekcje dolnych dróg oddechowych potwierdzają zasadność diagnostyki. Wyjaśnienia wymaga charakter zaburzeń wentylacji-w tym celu przeprowadzić należy badania specjalistyczne. Odpowiednie leczenie tych zaburzeń może zmniejszyć częstotliwość zakażeń.

Pozdrawiam